Zdarza się, że jeden z małżonków wyprowadza się ze wspólnej nieruchomości i zrywa wszelki kontakt albo wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu lepszych zarobków, jednak z czasem przebywając za granicą układa sobie życie na nowo, uprzednio nie regulując swojej sytuacji pod względem prawnym. Brak kontaktu ze współmałżonkiem, a w konsekwencji brak znajomości jego adresu nie stoi jednak na przeszkodzie aby przeprowadzić postępowanie rozwodowe. Istnieje bowiem kilka metod ustalenia adresu współmałżonka.
Pierwszą najprostszą jest, jeżeli małżonek prowadzi własną jednoosobową działalność gospodarczą lub jest wspólnikiem w spółce, ustalenie jego adresu za pośrednictwem rejestrów CEiDG lub KRS. Rejestry te są publiczne, łatwo dostępne a dane w nich umieszczone co do zasady są aktualne, bowiem przepisy prawa nakładają na osoby w nich wpisane obowiązek aktualizowania danych.
Drugą możliwością ustalenia adresu małżonka jest wystąpienie z wnioskiem do urzędu miasta/gminy o udostępnienie danych jednostkowych z bazy PESEL. We wniosku powinniśmy wskazać interes faktyczny lub prawny, który jest powodem wystąpienia z wnioskiem i odpowiednio go udokumentować. Należy pamiętać, że adres tak uzyskany możemy wykorzystać jedynie w celu, jaki wskazaliśmy we wniosku.
Jeżeli opisane powyżej metody zawiodą i nie uda nam się ustalić adresu małżonka, mamy jeszcze jedno rozwiązanie – składając do sądu pozew o rozwód należy do niego dołączyć wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca zamieszkania i oczywiście uprawdopodobnić, że inne metody ustalenia adresu zawiodły. Jeżeli sąd uzna, że nasz wniosek zasługuje na uwzględnienie, wyznaczy osobę, która w imieniu współmałżonka będzie działała w sprawie.
W przypadku pytań jak powinny wyglądać wskazane powyżej pisma i co powinno być do nich dołączone zachęcamy do kontaktu.