Scena w biurze prawnym, gdzie osoba omawia rozwód z prawnikiem, a temat dotyczy miejsca zamieszkania za granicą. Na biurku leżą dokumenty rozwodowe i paszport, a na ekranie komputera widać mapę z zaznaczonymi granicami krajów. Prawnik wyjaśnia kwestie prawne związane z międzynarodowym charakterem sprawy.

ROZWÓD A MIEJSCE ZAMIESZKANIA ZA GRANICĄ

Czy możliwym jest przeprowadzenie postępowania o rozwód jeżeli miejsce zamieszkania jednego lub obojga małżonków jest za granicą? Odpowiedź na to pytanie brzmi – ZDECYDOWANIE TAK!

Poniżej podpowiadamy o jakiego sądu złożyć pozew o rozwód w kilku różnych przypadkach:

1.     jeżeli to pozwany małżonek mieszka w Polsce, zaś osoba składająca pozew za granicą – pozew składamy do sądu wg. jego aktualnego miejsca zamieszkania;

2.     jeżeli pozwany małżonek mieszka za granicą, a osoba składająca pozew w Polsce – pozew składamy do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej pozew;

3.     jeżeli oboje małżonkowie mieszkają za granicą – przed wystąpieniem do sądu z pozwem o rozwód należy zwrócić się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wyznaczenie sądu, który zajmie się sprawą.

Jest jednak jeszcze jedno dodatkowe rozwiązanie w przypadku sytuacji opisanej w pkt 3 – możemy złożyć pozew o rozwód do sądu okręgowego, który my wybierzemy (np. ze względu na nasze poprzednie miejsce zamieszkania w Polsce) i wtedy wystąpić z wnioskiem, żeby wybrany przez nas sąd wystąpił do Sądu Najwyższego o wyznaczenie go do rozpoznania sprawy.

Przy okazji podpowiadamy, że obecnie prowadzenie sprawy sądowej przed polskimi sądami nie wiąże się już z koniecznością przyjazdu do Polski na każdą rozprawę (a w związku z tym z dodatkowymi kosztami). Możemy bowiem obecnie wystąpić o przeprowadzenie rozprawy online.

Dobrze jest również wyznaczyć pełnomocnika do odbioru korespondencji na terytorium Polski tak aby korespondencja kierowana do nas z sądu docierała szybciej i nie uległa po drodze zagubieniu. I tu uwaga! Zdarza się również, że jeżeli nie wyznaczymy takiego pełnomocnika do doręczeń sąd korespondencję kierowaną do nas będzie pozostawiał w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

Poprzedni wpis
OPÓŹNIENIE LOTU – PRAWA PASAŻERA cz. 2 – ODSZKODOWANIE
Następny wpis
NAJEM NIERUCHOMOŚCI – NOWE ZASADY od 2023 r.
TikTok
YouTube
Instagram