OPÓŹNIENIE LOTU – PRAWA PASAŻERA cz. 2 – ODSZKODOWANIE

Wracamy do Was z tematem praw pasażera związanych z opóźnieniem lotu – a dokładniej warunkami uzyskania prawa do odszkodowania, w związku z pojawiającymi się od Was pytaniami.

Dla przypomnienia – jeżeli opóźnienie lotu jest co najmniej 3- godzinne pasażerowi przysługuje prawo do odszkodowania, o ile opóźnienie nie było spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami (m.in. złe warunki atmosferyczne, klęska żywiołowa, zagrożenie bezpieczeństwa, zderzenie samolotu z ptakami, zamknięcie pasa startowego na skutek ograniczenia w kontroli ruchu drogowego).

I teraz Uwaga!!

  • Jeżeli lot jest z kraju UE i na skutek jego opóźnienia zostanie utracone połączenie wewnątrz UE lub do kraju spoza UE, prawo do odszkodowania przysługuje w przypadku dotarcia do miejsca docelowego z opóźnieniem większym niż 3 godziny – nie ma tu znaczenia czy przewoźnik jest przewoźnikiem unijnym;
  • Jeżeli lot jest z kraju spoza UE do kraju UE i jest to lot z przesiadką obsługiwany przez przewoźników najpierw spoza UE, a następnie przez przewoźnika unijnego lub tylko przez przewoźnika unijnego prawo do odszkodowania przysługiwać będzie wyłącznie w przypadku lotów obsługiwanych przez unijnych przewoźników.

Prawo do odszkodowania nie będzie przysługiwało jeżeli pasażer spóźni się na lot łączący z powodu opóźnień powstałych podczas kontroli bezpieczeństwa lub też nie będzie przestrzegał czasu wejście na pokład samolotu w miejscu przesiadki.

W sytuacji gdy linie lotnicze zaproponują pasażerowi lot zastępczy do innego portu lotniczego niż ten wybrany pierwotnie i lot ten będzie opóźniony, to pasażerowi również przysługuje odszkodowanie. W takim przypadku czas opóźnienia jest liczony na podstawie czasu w jakim pasażer przyleciałby do pierwotnego miejsca przylotu, ewentualnie w innym miejscu wcześniej uzgodnionym z przewoźnikiem.

Uwaga!!

  • Koszty transportu pasażera z zamiennego portu lotniczego do portu lotniczego objętego pierwotną rezerwacją powinny ponosić linie lotnicze;
  • Jeżeli linie lotnicze zaproponują pasażerowi zmianę planu podróży i do miejsca docelowego przybędzie on z opóźnieniemod 2 do 4 godzin, kwota odszkodowania może zostać pomniejszona o 50 procent.

A teraz kwestie formalne – aby uzyskać prawo do odszkodowania pasażer powinien u przewoźnika obsługującego opóźniony lot złożyć reklamację. Powinna być ona w formie pisemnej na formularzu.

Reklamacja powinna zawierać takie informacje, jak: dane lotu oraz wysokość kwoty jakiej się domagamy (zgodnie z tym o czym pisaliśmy we wcześniejszym poście).

Oczywiście samo wypełnienie formularza reklamacji nie jest w tym przypadku jedynym co musimy zrobić. Dobrze jest przygotować sobie zawczasu dowody opóźnienia w sytuacji gdyby linie lotnicze rozpatrzyły reklamację negatywnie.

A zatem pasażer powinien:

  • uzyskać od linii lotniczej pisemne potwierdzenie przyczyny opóźnienia lotu;
  • zrobić zdjęcia tablicy przylotów, karty pokładowej i pokwitowania;
  • zanotować czas przylotu tj. moment kiedy drzwi samolotu zostały otwarte i pasażerowie mogli opuścić pokład samolotu;
  • wymienić się danymi kontaktowymi z innymi pasażerami.

Linie lotnicze mają 30 dni na rozpatrzenie reklamacji.

Na złożenie reklamacji mamy rok wg. prawa polskiego – inne kraje mogą mieć to uregulowane odmiennie. Co do zasady, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 (Rzym I), jeżeli w umowie przewozu osób nie dokonano wyboru prawa właściwego (najczęściej jest to kraj głównej siedziby linii lotniczej), stosuje się przepisy kraju, w którym podróżny ma miejsce zwykłego pobytu, o ile lot odbywa się z lub do tego kraju.

Jeżeli zainteresował Was temat i chcielibyście poznać jakie inne prawa przysługują pasażerom dajcie znać w komentarzach pod tym postem.

Poprzedni wpis
OPÓŹNIENIE LOTU – PRAWA PASAŻERA cz. 1
Następny wpis
ROZWÓD A MIEJSCE ZAMIESZKANIA ZA GRANICĄ
TikTok
YouTube
Instagram