Podróże zagraniczne, w tym podróże samolotem, są nieodłącznym elementem naszego życia. Warto zatem wiedzieć gdy nasz lot jest opóźniony.
Uwaga!! – skupimy się na prawach pasażerów linii lotniczych w UE, które mają zastosowanie w następujących przypadkach:
- lotów obsługiwanych przez linie lotnicze z UE lub z kraju spoza UE w obrębie UE
- lotów obsługiwanych przez linie lotnicze z UE z kraju spoza UE do UE
- lotów obsługiwanych przez linie lotnicze z UE lub z kraju spoza UE z UE do kraju spoza UE
*od 1 stycznia 2021 r. przepisy unijne dot. praw pasażerów nie mają zastosowania do lotów z Wielkiej Brytanii do UE, jeżeli lot był obsługiwany przez przewoźnika spoza UE lub brytyjskiego, również wtedy gdy rezerwacji lotu dokonano przed 1 stycznia 2021 r.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli lot jest opóźniony względem planowanego czasu odlotu, pasażer, w zależności od czasu opóźnienia i długości trasy samolotu, ma prawo do:
- uzyskania pomocy
- zwrotu kosztów oraz lotu powrotnego
Przez uzyskanie pomocy rozumiemy prawo do posiłków oraz napojów, proporcjonalnie do czasu opóźnienia lotu. A także prawo do dwóch bezpłatnych rozmów telefonicznych i dwóch e-maili. Jednak są tu warunki, które muszą być spełnione aby taka pomoc została udzielona:
- co najmniej 2-godzinne opóźnienie lotu do 1500 km
- co najmniej 3-godzinne opóźnienie lotów powyżej 1500 km w obrębie UE oraz wszystkich innych lotów od 1500 do 3000 km
- co najmniej 4-godzinne opóźnienie w przypadku pozostałych lotów
Ponadto, jeżeli nowy czas odlotu ma nastąpić co najmniej dzień po pierwotnym terminie pasażer ma prawo do zapewnienia przez linię lotniczą zakwaterowania w hotelu, a także transportu jeżeli opóźnienie wiąże się z koniecznością noclegu.
Jeżeli linie lotnicze nie zaproponują pasażerowi żadnego z powyższych rozwiązań, pasażer może żądać zwrotu poniesionych na te cele koszów, o ile były one niezbędne i proporcjonalne do okoliczności. Poniesione wydatki należy udokumentować potwierdzeniami zapłaty.
Jest jednak jeden wyjątek – linia lotnicza może ograniczyć lub nawet zaniechać udzielenia pasażerom opóźnionego lotu pomocy jeżeli uzna, że udzielenie pomocy może spowodować jeszcze większe opóźnienie.
Zwrot kosztów oraz lot powrotny nastąpi w przypadku gdy lot jest opóźniony o co najmniej 5 godzin. W takiej sytuacji linie lotnicze powinny zwrócić koszt biletu oraz, jeżeli był to lot z przesiadką, zapewnić jak najszybszy lot do portu odlotu.
Ponadto, jeżeli opóźnienie jest co najmniej 3- godzinne pasażerowi przysługuje prawo do odszkodowania, o ile opóźnienie nie było spowodowane nadzwyczajnymi okolicznościami. Są to m.in. decyzje dotyczące zarządzania ruchem lotniczym, destabilizacja polityczna, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz zagrożenie bezpieczeństwa.
I tu uwaga! Nadzwyczajnymi okolicznościami nie są problemy techniczne (ich większość) dot. obsługi samolotu, zderzenie ruchomych schodów z samolotem a także wewnętrzny strajk przewoźnika. Ale już strajk zewnętrzny, mający wpływ na obsługę lotu, może być uznany za okoliczność nadzwyczajną.
I na koniec wysokość odszkodowania:
- 250 euro do 1500 km
- 400 euro powyżej 1500 km w ramach UE oraz od 1500 do 3500 km w przypadku pozostałych lotów
- 600 euro powyżej 3500 km
Prawo do odszkodowania wiąże się jednak z kilkoma dodatkowymi warunkami, jeżeli byście chcieli je poznać dajcie znać w komentarzach pod postem. Także jeżeli zainteresował Was temat i chcielibyście poznać jakie inne prawa przysługują pasażerom w związku z np. odwołaniem lotu, odmówieniem wejścia na pokład samolotu lub gdy linie lotnicze sprzedały więcej biletów niż jest miejsc w samolocie.