Odrzucenie spadku w zagranicznym biurze prawnym. Osoba podpisuje dokument, odmawiając spadku po członku rodziny w Polsce. Na stole leżą dokumenty prawne z polskimi symbolami. Prawnik siedzi obok, udzielając wsparcia, co podkreśla międzynarodowy charakter procesu spadkowego.

ODRZUCENIE SPADKU ZA GRANICĄ PO ZMARŁYM W POLSCE

Obecnie nasze życie układa się tak, że decydujemy się na przeniesienie naszego centrum życiowego za granicę, podczas gdy pozostali członkowie rodziny pozostają w Polsce. Ale nawet mieszkając za granicą nie przestają mieć do nas zastosowania przepisy prawa polskiego. Co zrobić jeżeli jest się powołanym do kręgu spadkobierców po zmarłym w Polsce ale spadek jest bardziej obciążeniem niż korzyścią – czyli jak odrzucić spadek przebywając za granicą? Poniżej znajdziecie kompleksowe wyjaśnienia jak to zrobić.

W pierwszej kolejności wskazujemy, że złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku wcale nie wiąże się z koniecznością przyjazdu do Polski. Oświadczenie to możemy złożyć również za granicą. W tym celu należy udać się do notariusza lub konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku wizyty u konsula należy wcześniej przygotować treść oświadczenia o odrzuceniu spadku, a następnie własnoręcznie podpisać je w obecności konsula. Następnie konsul potwierdza własnoręczność podpisu spadkobiercy – odbywa się to niezwłocznie podczas tej samej wizyty. Podczas wizyty wymagane będzie okazanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego oraz uiszczenie opłaty w wysokości 30 euro.

Tak przygotowane oświadczenie należy następnie przesłać do polskiego sądu spadku – czyli sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zmarłego (jeżeli nie możemy ustalić takiego miejsca właściwym będzie Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy). Powinno się to zrobić w terminie 6 miesięcy liczonym od dnia kiedy dowiedziało się o byciu powołanym do spadku. Oświadczenie uważa się za złożone w momencie jego wpływu do polskiego sądu – czyli absolutnie nie wysyłamy go ostatniego dnia tego terminu. Niedochowanie tego terminu skutkuje przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

W przypadku gdy zdecydujemy się złożyć oświadczenie przed zagranicznym notariuszem oświadczenie zostanie sporządzone przez notariusza w formie notarialnej. Następnie takiemu dokumentowi należy nadać apostille i również w terminie 6 miesięcy przesłać do polskiego sądu spadku.

Złożenie oświadczenia w imieniu niepełnoletniego dziecka wymaga dodatkowo uzyskania zezwolenia sądu opiekuńczego, jako że odrzucenie spadku jest uważane za czynność przekraczająca zwykły zarząd majątkiem dziecka. Wniosek składa się do właściwego ze względu na miejsce pobytu dziecka sądu opiekuńczego. Po uzyskaniu sądowego zezwolenia, można w imieniu dziecka złożyć oświadczenie przed zagranicznym notariuszem lub konsulem.

Przepisy wymagają, że oświadczenie o odrzuceniu spadku powinno zawierać następujące elementy:

  1. imię i nazwisko spadkodawcy, data i miejsce zgonu, ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego
  2. tytuł powołania do spadku – testament czy na podstawie przepisów
  3. treść złożonego oświadczenia – czyli słowa, że spadkodawca oświadcza, że odrzuca spadek po zmarłym w całości
  4. wskazanie wszelkich znanych składającemu oświadczenie osób, które należą do kręgu spadkobierców

W przypadku jakichkolwiek pytań w zakresie poruszonego problemu zachęcamy do kontaktu.

Poprzedni wpis
UZNANIE W POLSCE ORZECZENIA SĄDU ZAGRANICZNEGO WYDANEGO W SPRAWIE CYWILNEJ
Następny wpis
UPROWADZENIA RODZICIELSKIE
TikTok
YouTube
Instagram